AMIT A PÉNZÜGYEKRŐL TUDNI ÉRDEMES
Írta: Austin Pryor  -  2023. július 24.

Mivel sok éve befektetési tanácsadóként dolgozom, gyakran teszik fel nekem a kérdést: „Mi a lenagyobb hiba, amit sok befektető elkövet?”. A válaszom mindig ugyanaz: figyelmen kívül hagyják a bibliai bölcsességeket a pénzügy kezelésben, és helyette a világi bölcsességeket követik.

Ön gondolt már arra, hogy ha Isten minket védő alapelveit útmutatóként használnánk, akkor bölcsebben és megfontoltabban gazdálkodnánk – s mindeközben Istent dicsőítenénk? Én igen. Az 1970-es évek elejétől a 80-as évek közepéig elsősorban a képességeimre és az intellektusomra támaszkodtam a pénzügyi döntések meghozatalában. Voltak ugyan sikereim, de kudarcom még több.

A nyolcvanas évek végén szembesültem a korlátaimmal, és ekkor Larry Burkett tanításaihoz fordultam, aki a Bibliában található bölcsességeket tanította a pénzügyek kezeléséről és alkalmazásáról. Az, hogy összhangba kerültem Isten útjaival, nem pedig az enyéimmel, megalapozta a jövőbeli pénzügyi sikereket. Íme néhány olyan alapelv, amelyekről azt tapasztaltam, hogy működnek, függetlenül attól, hogy mennyi hitem van - vagy milyen kevés:

Elsősorban Isten bölcsességére kell támaszkodnunk a döntéshozatalban. Az Isten által adott elvek gyakorlatiasak és relevánsak, gyakran ellentétesek a hagyományos bölcsességgel. „A teljes Írás Istentől ihletett, és hasznos a tanításra, a feddésre, a megjobbításra, az igazságban való nevelésre” (Pél második levele Timóteushoz 3, 16)

Személyes felelősséget kell vállalnunk döntéseinkért. Nem várhatjuk, hogy mások hozzák meg helyettünk a nehéz döntéseket. A mi felelősségünk, hogy hozzáértő, biblikusan következetes pénzügyi döntéseket hozzunk. „Márpedig a sáfároktól elsősorban azt követelik, hogy mindegyikük hűségesnek bizonyuljon.” (Pál első levele a korinthusiakhoz 4, 2)

Az adósság rabszolgasorba taszíthat, és ha lehet, kerülni kell. Akár magánszemélyről, akár vállalatról, vagy nemzetről van szó, az adósság tönkreteheti a szabadságot és a jólétet, elveszi a függetlenséget, és csökkenti a lehetőségeket arra vonatkozóan, hogy mit lehet tenni a jövőben megkeresett pénzügyi forrásokkal. „ A gazdag uralkodik a szegényeken, és az adós szolgája a kölcsönadónak.” (A példabeszédek könyve 22,7)

A kiadások és a hosszú távú megtakarítások közötti megfelelő egyensúly fenntartása bölcs dolog. A kiadási döntéseinket mindig azzal a tudattal kell mérsékelnünk, hogy a források egy részére a jövőben szükség lehet. Ha most mindent elköltünk, akkor nem marad semmink a jövőbeli szükségletekre és vészhelyzetekre. „Drága kincs és olaj van a bölcs hajlékában, az ostoba ember pedig eltékozolja azt.” (A példabeszédek könyve 21, 20)

Következetesen, átgondolt stratégiát alkalmazva kell befektetnünk. Vannak, akik impulzívan, eseti alapon fektetnek be, ahelyett, hogy tudatosan bölcs stratégiát alakítanának ki, és ahhoz tartanák magukat. „A szorgalmasnak a tervei csak hasznot hoznak, de mindenki, aki elsieti a dolgát, csak ínségbe jut.” (A példabeszédek könyve 21, 5)
Befektetéseink során a diverzifikációra kell támaszkodnunk. A befektetők túl gyakran elmerülnek a piaci ciklusokban, és a kiszámíthatatlan elmozdulások csapdájába esnek. A diverzifikáció jó eszköz a kockázat ellenőrzésére és a tőke védelmére. „Oszd el hét- vagy nyolcfelé is, mert nem tudod, milyen csapás érheti a földet!” (A prédikátor könyve 11, 2)

Ha „megújítjuk elménket", ezeket és más bevált bibliai előírásokat alkalmazva, azokat következetesen követve, biztosak lehetünk abban, hogy bölcs döntéseket hozunk a költekezés, a megtakarítás és a befektetés terén is.